מהו טיפול בהבעה ויצירה?

הטיפול בהבעה ויצירה הוא טיפול באמצעות תנועה, מוסיקה, אומנות פלסטית, דרמה ומשחק. הוא נוגע במישור הרגשי של האדם דרך הבעה חופשית, יצירתית וספונטנית שלו, באחת האומנויות או בשילוב כמה מהן.

ההבעה נעשית דרך האומנות, המשחק, הנגינה או שפת הגוף ובכך מעוררת פנטזיות, יצירתיות ודימויים ספונטניים לא מודעים. ניתן לומר באילו תחומים תוכל כל אומנות להועיל בצורה מרבית, אך יש גם היבטים משותפים רבים לטיפול ההבעתי בכלל. לעתים קרובות אין להפריד בין צורת יצירה אחת לאחרת בתוך הטיפול.

הטיפול בהבעה ויצירה מתאים לכל הגילאים ומותאם על ידי המטפל לגיל המטופלים ולשכבת האוכלוסייה. מטרתו להביא לשינוי, לשיפור באיכות החיים, להקל ולטפל בצרכים נפשיים, רגשיים, גופניים וחברתיים.

הדגש אינו על התוצר האומנותי אלא על חווית היצירה, על התהליך וכן על עיבוד התכנים שעולים.

הטיפול אינו מילולי במהותו, ובכך מתאים לכאלה שיש להם קושי או שאינם מסוגלים לבטא עצמם מילולית, וכן מאפשר הבעת רגשות קשים מידי לביטוי מילולי באמצעים אומנותיים. עם זאת, יהיה לרוב עיבוד מילולי מרחיב ומשלים לתהליך היצירה לשם מתן תוקף ומשמעות לתהליכים שעוברים בפגישות.

הטיפול הוא התפתחותי. הוא מתחיל במקום בו נמצא המטופל ברמה הפיזית, הרגשית והנפשית, וצומח יחד אתו ובקצב שלו. עצם היכולת להתחלק ברגשות ובעולם הפנימי עם המטפל מונעת מהמטופל חרדה ונסיגה להתבודדות.

לטיפול ההבעתי אפשרות להביא לשינוי ולשיפור בתחומים רבים. הוא מתאים מאד בעבודה עם ילדים, שכן הוא עושה שימוש בשפה המוכרת להם ובאמצעים מחיי היומיום שלהם. 

לפרטים נוספים ותיאום טיפול